Horg Palca

Horgolás alapok – Alap pálcák a horgolásban

Megosztom a cikket!

Pálca, félpálca, csomó, hurok, ráhajtás … mi ez a sok fura szó? Valami hókuszpókusz? Mit jelentenek ezek a szavak? Á, nem értem..Inkább neki sem kezdek! Hogy is van ez? Volt már ilyen érzésed?

Ha igen, akkor ez a blogbejegyzés Neked szól!

Ebben a cikkben összeszedtem azokat az alap horgolás pálcákat, amelyekkel érdemes tisztában lenni, ahhoz, hogy elsajátítsuk a horgolás technikáját. Az elnevezések mellé a rövidítéseket és az angol megnevezésüket is odaírtam, hiszen a napjaink online világában angolul találunk rá sokszor egy-egy szuper mintára. Így ha a szöveget nem is, de az megnevezések alapján és egy kis szorgalommal ezeket is meg fogod tudni horgolni.

Kezdjünk is neki! ☺

A kezdőcsomó vagy csúszócsomó (angolul slip knot)

A kezdő- vagy csúszócsomó az alkotás megkezdésének első lépése, mindig minden munkát ezzel kezdünk el. Ezt a csomót számtalan módon el lehet készíteni,de én most azt írtam le, ahogy én szoktam csinálni. Szerintem ez egy nagyon egyszerű eljárás és hamar elsajátítható. A jobb kezemmel megfogom a fonal véget, ezután a jobbról balra csinálok egy kör alakú hurkot, amit lefogok, a jobb oldalon lévő fonalat alulról áthúzom a hurkon és meghúzom. És kész is van! Elkészült a kezdőcsomó. ☺ A csomó sajátossága, hogy lehet állítani a méretét, vagyis ˝csúsztatni˝, innen alakult ki a csúszócsomó elnevezés is. Érdemes mindig hagyni egy hosszabb, 15-20 cm hosszú szálat előtte a fonalból, mert ezzel fogjuk elvarrni a munka végén a szálakat. Az elkészült kezdőcsomóba bele csatlakoztatjuk a horgolótűt és máris neki kezdhetünk meghorgolni az első láncszemet.

A láncszem = lsz (angolul chain stitch = ch)

Miután begyakoroltuk a mozdulatot és megvan a kezdőcsomónk, a horgolótűvel átszúrunk rajta, ráhajtjuk a fonalat a tűre és áthúzzuk a csomón, ennyi! Létre is jön az első láncszemünk. Így haladunk tovább, megismételve a folyamatot létrehozva a láncszemsort. Érdemes lefogni a csomó alját, hogy biztos mozdulatokkal tudjunk haladni. Mindig az adott szemnél fogjuk le és így haladjunk tovább. Figyeljünk oda, hogy a láncszemsor ne legyen túl szoros, de túl laza sem. Addig gyakoroljuk a műveletet, amíg egyenletes szemeket tudunk készíteni és rááll a kezünk a mozdulatsorra. A gyakorlás nagyon fontos!

A rövidpálca  = rp (angolul single crochet = sc)

Az elkészült láncszemsort folytatjuk, elkezdünk visszafele haladni. Készítünk egy láncszemet. Ez a láncszem lesz a magasítás vagy fordulószem. A horgolótűt leszúrjuk a tűtől számítva a második láncszembe, majd ráhajtjuk a fonalat és áthúzzuk a szemen. Most két hurok van a tűn. Ezen a két hurkon egyszerre áthúzzuk a horgolótűre újonnan ráhajtott fonalat és kész is vagyunk.A továbbiakban mindig a következő láncszembe szúrunk és így haladunk a sor végéig. Nagy általánosságban felülről nézve mindkét szál alá szoktunk horgolni, de a kezdő láncszemsornál sokszor csak a felső szál alá szúrunk, ha nem kéri másként a mintánk.

 A rp a leggyakoribb és legalapvetőbb pálca. Tartós és erős szerkezetet ad az alkotásnak. Ezért is az amigurumi technika alapja. Az összes többi pálca a rövidpálcán alapul. Ha ezt a pálcát jól begyakoroljuk, akkor az összes többi már nagyon hamar megtanulható lesz. 

A munka megfordítása 

Miután meghorgoltuk az első rp sorunkat és a sor végére érünk, meg kell fordítanunk a munkát. Ilyenkor egyszerűen 180 °-ban, az óra járásával ellentétesen kell fordulnunk, úgy, hogy az utolsó szem a következő sor első szeme legyen. Itt arra kell figyelni, hogy szemünk ne csavarodjon meg! És, ha az óra járásával ellentétesen fordulunk,akkor biztos nem fog csavarodni!

A félpálca = fp (angolul half double crochet = hdc)

A fp-nál két szem magasítással indulunk. Most is folytathatjuk az eddig elkészült darabot. Tehát készítünk két láncszemet, ráhajtást készítünk a tűre, majd átszúrunk a láncszem két felső szálja alatt és újabb ráhajtást képzünk. Most három hurok van a tűn. Majd mind a három hurkon egyszerre áthúzzuk a fonalat. És meg is vagyunk a fp-val. Így folytatjuk a munkánkat.

Ez már lazább szerkezet, mint a rövidpálca, de még mindig tartós szerkezetet lehet elérni vele. Személy szerint az egyik kedvenc mintám jön létre a fp segítségével. De erről majd egy másik cikkben fogok mesélni. 🙂

Az egyráhajtásos pálca = erp (angolul double crochet = dc)

Az erp kétszer olyan magas, mint a rövidpálca és a magasítás most három szem. Először ráhajtjuk a fonalat a horgolótűre, majd átszúrunk a láncszemen. Három hurok keletkezik a tűn. Itt kettesével szedjük le a hurkokat. Mégpedig először áthúzzuk az első két hurkon a fonalat. A tűn most újra két hurok van, ráhajtást végzünk és a megmaradt két hurkon újra áthúzzuk a fonalat. Leírva elég bonyolultan hangzik, gyakorlatban viszont annál könnyebb.

Ezzel a pálcával laza szerkezeteket tudunk készíteni és nagyon haladós vele a munka is.

A kétráhajtátos pálca = krp (angolul triple crochet = tr)

A krp háromszor olyan magas, mint a rövidpálca és egy szinttel magasabb az egyráhajtásos pálcánál. Négy szem magasítással kezdünk. Hasonlóan végezzük a mozdulatokat, mint az erp-nál. Csak most kétszer tekerjük a tűre a fonalat, majd leszúrunk a láncszembe és ráhajtjuk a fonalat a tűre. Most négy hurok van a tűn. Majd itt is kettesével szedjük le a hurkokat. Ráhajtást végzünk, áthúzzuk a fonalat az első két hurkon, majd megismételjük kétszer a műveletet. Hát nem egyszerű?

A krp is laza szerkezetet ad és segítségével érdekes, szebbnél szebb mintákat lehet létrehozni. Ezért jó ha ezt a típust is gyakoroljuk egy kicsit. 

Illetve ugyanezzel a mozdulatsorral három, négy és akárhány ráhajtásos pálcát is el tudunk készíteni, ha szeretnénk vagy a minta ezt kéri. Bár nem sűrűn használják őket, érdemes ezeket is elsajátítani.

A kúszószem = ksz (angolul slip stitch = sl st)

A kúszószemet hamis pálcának is nevezik. A ksz-nél a horgolótűt átszúrjuk a láncszemen, és a fonalat áthúzzuk ráhajtás nélkül egyszerre a láncszemen és a horgolótűn lévő hurkon. És kész is, kúszik a fonalunk. 

Ezt a pálcát szemek összekötésére, az utolsó sor körbezárására vagy akkor használjuk, ha el akarunk jutni láthatatlanul egy távolabbi részre a munkánkban.

A felsorolt pálcák elsajátításával számos lehetőség nyílik a horgolás végtelen világában. Egy mintában használhatunk csak egyféle pálcát, de lehet őket variálni soronként vagy a sor közben is. Csak a képzelet szab határt kezünknek! 🙂

Remélem hasznosnak találtad a leírásokat. Ha igen, oszd meg ismerőseiddel is! Sosem lehet tudni mikor találsz rá egy régi barátra aki már réges régen horgol, csak nem tudtál róla!

Megosztom a cikket!