kezdesi technikak 1

Kezdési technikák – 1.rész

Megosztom a cikket!

Te hogyan szoktad megkezdeni a horgolást? Hát persze, hogy valamilyen láncszemsorral. És az első sorban hogyan haladsz tovább? Csak a felső szálakba horgolsz vagy a két felső szál alá? Esetleg a láncszem hátsó szálába? Vagy lehet, hogy láncszemsor nélkül kezdesz neki a munkádnak? Tudtad, hogy láncszemsor nélkül is el lehet kezdeni a horgolást?

Ebben a blogcikkben bemutatok pár kezdési technikát, így választhatsz közülük aszerint, hogy Neked éppen melyikre van szükséged vagy melyik tetszik jobban az alkotásod megkezdésénél.

FONTOS!

Fontos megjegyeznem, hogy a kezdő láncszemsor szemeinek három különálló szála van: alsó, felső és hátsó. Figyeld csak meg, amikor készíted a kezdő láncszemsort! Szemből nézve láthatóak a V alakzatok. Amikor a V alakzat vízszintesen van, megfigyelhető egy alsó és egy felső szál. Ha pedig megfordítod a láncszemsort, akkor hátul a V alakzat közepén látható a hátsó szál.

1
2

Kezdés a felső szálba

A legegyszerűbb módja a kezdésnek az, amikor meghorgoljuk az adott számú láncszemsorunkat és visszafelé haladva csak a felső szálba horgolunk. Kezdőként az esetek nagy százalékában így szoktunk nekikezdeni alkotásainknak, mert könnyű és kevés a hibázási lehetőség. Ilyenkor kimarad a két másik szál, az eredmény pedig egy viszonylag egyenletes és laza kezdősor.

f1
f2
f3

Kezdés a két felső szálba

Nézzük meg mi van, ha a ˝két felső szálba˝ kezdünk horgolni. Azért tettem idézőjelbe a két felső szál kifejezést, mert tulajdonképpen ez csak felülről nézve a két felső szál, valójában a szem felső és hátsó száljáról van szó ilyenkor. Tehát a két felső szál alá szúrva is kezdhetjük a munkánkat. Ilyenkor egy szál marad alul és a sorban használt pálcára fog esni a hangsúly. Az eredmény itt is hasonló az első bemutatott technikával, laza és egyenletes.

df1
df2
df3

Kezdés a hátsó szálba

A harmadik kezdési technika az, amikor a szem hátsó szálába szúrunk és ebbe horgoljuk meg az első sort. Alul és felül is szépen kirajzolódnak a V alakzatok, a kialakult sor jobb tartást biztosít az első két bemutatott módszernél. Az eredmény sokkal szabályosabb és merevebb, szorosabb.

a1
a2
a3

Kezdés láncszemsor nélkül

Utolsónak hagytam a kezdő láncszemsor nélküli kezdés technikáját. Ez sem egy túl bonyolult módszer, inkább csak leírva az. Viszont szuper lehetőség különösen hosszú láncszemsort igénylő munkák esetében, például takarónál vagy sálnál. A végeredmény egy laza kezdősor és még ki sem kell számolni, hogy hány szemmel kezdjünk! Elég menet közben méregetni, hogy elég hosszú e már a kezdősor.

Lássuk a lépéseket rövidpálca esetén!

  1. Készítünk két láncszemet.
  2. A horgolótűt beszúrjuk az első láncszem két felső szálja alá, ráhajtjuk a fonalat, majd áthúzzuk azt. A tűn két hurok van. Újból ráhajtjuk a fonalat a tűre, most csak az első hurok alatt húzzuk át, a másik hurok még marad a horgolótűn. Így újra két hurok van a tűn. Újra készítünk egy ráhajtást és most mindkét szál alatt áthúzzuk a fonalat. Így alakul ki az első pálcánk.
  3. A tű alatti két szál alá, vagyis a kialakult szem két szálja alá szúrjuk a tűt, ráhajtjuk a fonalat és áthúzzuk. Két hurok van a tűn. Ráhajtás után áthúzzuk a fonalat az első hurok alatt. Megint két hurok van a tűn. Ráhajtás után áthúzzuk mindkét hurok alatt a fonalat. Kész a második rövidpálca.
  4. A 3. lépést addig ismételjük, amíg megkapjuk a kívánt hosszúságot.

Most, hogy leírtam a lépéseket, tényleg kicsit bonyolultan hangzanak. Ezért készítettem egy videót is segítségképpen! 🙂

A láncszemsor nélküli kezdés technikát az összes alappálca esetén tudjuk alkalmazni. Az alappálcákról szóló bejegyzésemet itt olvashatod. Az eljárás hasonló a fenti lépésekkel, azzal a különbséggel, hogy növeljük a kezdő láncszemeket és az adott pálca meghorgolása szerint haladunk.

Remélem hasznosnak találtad a cikket. Ha igen, kérlek oszd meg horgolni tudó vagy vágyó ismerőseiddel is!

Kellemes gyakorlást kívánok és HORGOLJ Magadnak ma is egy kicsit! 🙂

Megosztom a cikket!