amigurumi

Amigurumi alapjai

Megosztom a cikket!

Neked is tetszenek azok az aranyos kis horgolt figurákat, amiket látsz az interneten? Esetleg már gondoltál rá, hogy Te is készítenél egyet? Ebben a blogcikkemben igyekeztem összeszedni a technika alapjait, meglátod nem is olyan nagy ördöngősség elkészíteni őket!

A technika elnevezése AMIGURUMI, japán horgolási vagy kötési technika; ami 2003 óta kezdte el vonzani rajongóit. Maga a szó horgolt/kötött játékot jelent. Az ami=horgolt, kötött és anuigurumi=kitömött játékfigura szavak összetételéből keletkezett az elnevezés. 

Ezzel a technikával szinte bármilyen formát, figurát meg lehet horgolni, bár eleinte állatkák készültek így. Az amigurumik elkészítésének pontos menete, leírása van; az egyszerűbbek egy darabból, a bonyolultabbak több darabból készülnek. Legkedveltebb készítési alapanyaga a 100% pamut fonal, de én használtam már műszálat is és nagyon jól sikerült úgy is.

Mutatok pár saját alkotást a Facebook oldalamról:

Tehát a legfontosabb pont a jól megírt minta. Ezen kívül nem kell más hozzá, mint a mágikus kör, a rövidpálca, a szaporítás és a fogyasztás elsajátítása. Fontos még tudni, hogy a horgolás spirálban történik, nem oda-vissza! Tehát nem szükséges sort emelni, ahogy általánosságban szoktuk a horgolásban.

A mágikus kör vagy varázskör

Lényege, hogy úgy tudsz kört kezdeni, hogy középen nem lesz lyuk. Mágikus körrel kezdünk minden amigurumi figurát, de kosarak és egyéb körben horgolt alkotásoknál is praktikus kezdési technika lehet. Főleg, ha nem akarunk bajlódni a soremelésekkel sem.

A videós segítséget az elsajátításhoz itt találod!

A rövidpálca (rövidítése = rp)

A rövidpálca a leggyakoribb és legalapvetőbb pálca a horgolásban. Tartós, erős szerkezetet ad az elkészült alkotásnak, ismeretével pedig meg tudunk horgolni szinte bármit, akár egy aranyos amigurumi figurát is. Egyik előző blogcikkem keretein belül találsz hozzá képes segítséget is, amivel könnyedén megtanulhatod a horgolását.

Menete: 

A láncszem két felső szála alá szúrjuk a tűt. A horgolótűre ráhajtjuk a fonalat és áthúzzuk a szálak alatt. Két hurok keletkezik a tűn. Ezen a két hurkon egyszerre áthúzzuk a horgolótűre újonnan ráhajtott fonalat és kész is vagyunk. A továbbiakban mindig a következő láncszembe szúrunk és így haladunk spirálban a minta végéig.

A szaporítás (rövidítése = szap)

Szaporításról akkor beszélünk, ha a szemek számát növeljük egy soron belül. Ezt úgy tudjuk elérni, ha ugyanazon szembe két vagy több rövidpálcát horgolunk. Ilyenkor az amigurumi figuránk szélesedni fog azon a részen, ahol szaporítottunk.

A fogyasztás (rövidítése = fogy)

A fogyasztás a szaporítás ellentéte. Ebben az esetben a sorokban csökken a szemek száma és keskenyedni fog az adott részen a sor és a figura. Ilyenkor egy rövidpálcát készítünk két szembe. Ezt többféleképpen is lehet csinálni. Én azt írom le, ahogy én szoktam, szerintem így a legláthatatlanabb a művelet és így lesz még szebb a munkánk. 

A két összehorgolandó szemnél a következőképpen járunk el: az első szem első szálába és a második szem hátsó szálába egyszerre szúrunk át a horgolótűvel, majd ráhajtjuk a fonalat a tűre és áthúzzuk a fonalat, a horgolótűn most két hurok van. Majd újabb ráhajtás következik, a fonalat áthúzzuk a két hurkon, így a két pálcából egy szem jön létre.

Milyen további eszközökre van szükséged?

A bűbájos kis figurák kitöméséhez töltőanyagra lesz szükség. Ez lehet poliészter vagy gyapjú tömőanyag. A szintetikus tömőanyagok előnye, hogy moshatóak, formatartóak, könnyen kezelhetőek. Aki pedig a természetes anyagokat részesíti előnyben, választhatja a bundagyapjút. Ha pedig pont nem tudod egyiket sem beszerezni, akkor egy régi párna töltelékét is használhatod.

A játékfigurák szemét és orrát ún. biztonsági szemekkel és orrokkal tudod kialakítani, amelyeket a meghorgolt fejbe kell beilleszteni és rögzíteni még a kitömés előtt. Manapság sokféle színben és méretben kaphatók. Kisbabáknak készült figuráknál azonban érdemes ezeket kihagyni, helyette fonalból ajánlott rávarrni, ráhímezni ezeket a figurák fejére. 

Ezeken kívül még szükség lesz szemjelölőre, összevarró tűre, ollóra és természetesen horgolótűre. 🙂

Ennyi az egész! Bátorítalak, hogy vágj bele most az első amigurumid elkészítésébe!

Nekem ő volt az első, a kis csajla Malacka:

Remélem hasznosnak találtad a cikket. Ha igen, kérlek oszd meg amigurumikat horgolni tudó vagy vágyó ismerőseiddel is!

Kellemes gyakorlást kívánok és HORGOLJ Magadnak vagy Szerettednek egy szívdöglesztő figurát ajándékba, meglátod nagy lesz az öröm készítés és ajándékozás közben is! 🙂

Megosztom a cikket!