horgolt takaró

Takaró horgolás 7 lépésben – nem csak kezdőknek

Ebben a bejegyzésben megosztom veled a 2022-es horgolt takaró kihívásból gyűjtött tapasztalataim alapján, hogyan állj neki kezdő horgolóként és nem csak kezdőként egy horgolt takaró készítésének.

Amennyiben úgy döntesz, hogy készítesz egy horgolt takarót, észre fogod venni, hogy ez egy igazán jó kikapcsolódási, meditatív tevékenység. Kezdő horgolóként pedig szuper lehetőség arra, hogy bevezessen a horgolás világába.

Amennyiben a családnak vagy másnak horgolod, ez egy tökéletes kézzel készített ajándék lesz! Soha nem tévedhetsz, ha horgolt takarót adsz ajándékba, ugyanis praktikus, mindennap használható és igazán egyedi. Ilyet sehol sem fogsz tudni vásárolni!

Akár magadnak, akár másnak horgolod, biztos lehetsz benne, hogy a minőséget, a gondoskodást és a szeretetet fogja képviselni, így akár családi örökséggé is válhat a későbbiekben.

Lássuk is a takaró horgolás lépéseit sorban.

takaro1

Első lépés: Horgolt takaró méretének kiválasztása

Célszerű a tervezést a horgolt pléd méretének kiválasztásával kezdeni. Valójában bármilyen méretű takarót horgolhastz, amekkorát csak szeretnél, erre nincsenek szabályok. Mindenesetre el kell döntened, hogy kinek szeretnéd meghorgolni és az illető milyen célra fogja használni a takarót.

Íme pár általános takaróméret, amiből ki lehet indulni:

Baba méret: 80×100 cm

Gyerek méret: 120×160 cm

Felnőtt méret: 140×200 cm

Második lépés: Horgolás minta kiválasztása

A második lépésben érdemes eldönteni milyen horgolás mintát fogsz használni.

Ha kezdő vagy és szereted az egyszerűséget, akkor használhatod valamelyik alap pálcát és ha gyors is szeretnél lenni, akkor az egyráhajtásos pálca kiváló választás lehet számodra. A horgolás alappálcáiról IDE KATTINTVA olvashatsz kicsit bővebben

Ezen felül csak a fantázia szab határt, ugyanis bármelyik pálcacsoport kiváló lehet a horgolásra. Vagy kipróbálhatsz különböző mintákat is és a végén összevarrhatod őket egy takaróvá. Én is így tettem, amikor 48 féle különböző mintából horgoltam egy nagy plédet. 

Ezeket a horgolás mintákat IDE KATTINTVA találod, nézz körül, hátha megtetszik valamelyik neked is a horgolt takaródhoz.

Harmadik lépés: Fonalválasztás

Horgolt plédhez háromféle fonaltípusból is választhatunk: pamut, akril vagy gyapjú, illetve ezek keveréke.

A pamutfonal természetes alapanyag és bőrbarát. A vele készült darab jó nedvszívó és légáteresztő, ami a tavaszi – nyári időben alapkövetelmény az elkészült darab szempontjából. A pamutfonal szakítószilárdsága nagyon jó, tehát egy nagyon strapabíró fonalról beszélünk. Illetve egyes pamutfonalakat mercerizálnak, amely eljárás során tovább nő a szakítószilárdság és gyönyörű, selymes fényt kap a fonal, amitől a színe is élénkebb lesz.

gyapjú fonal is egy természetes szál. A köznyelv szerint télen fűt, nyáron hűt. 

A gyapjúszálból készült fonal finomságát, puhaságát viszont egyértelműen befolyásolja a fonal összetétele, gyakran kevernek hozzá más szálból készült fonalat is. A 100 % gyapjúszálból készült fonal kissé merev, szúrós. Minél nagyobb arányban kevernek egyéb szálakat a gyapjúhoz, annál jobb lesz használatban az ebből készült alkotást. Érzékenyebb bőrűeknek célszerű superwash és a merinó gyapjút választani.

Tehát a gyapjúszál kiválóan tartja a meleget, jó nedvszívó és légáteresztő. Superwash változatatai a mosógépben is moshatóak, ezáltal a kezelhetősége is szuper.

Az akril egy mesterséges szál, ennek ellenére nem okoz allergiát, nem szúr. A jelenleg kapható akril fonalak lágy, puha tapintásúak, légáteresztő képességük ugyan a pamuténál némileg rosszabb, de ez nem jelenti azt, hogy ebben befülledne az ember bőre. Az ezzel készült alkotás lágyan eső, lazább felületet képez a pamutfonalból készült alkotásokhoz képest.

Az akril fonalak egy magasabb minőségű változata az anti pilling és a baby akril. Ezek a fonalak különleges kikészítést kaptak a gyártás során, ezért a használat közben nem fognak bolyhosodni, szöszölődni, ezért tökéletesen alkalmas babaholmik készítésére is.

Bármelyik fonaltípust is választod, szerintem fontos azt is nézni, hogy legyen mosógépben mosható, ezzel könnyítve meg a takaró tisztítását a későbbiekben.

Illetve az is fontos, hogy közepes vastagságúnak számító (3-5 tűméret) fonalat válassz, hogy ne legyen majd túl nehéz súlya az elkészült takarónak. 

Én a Bravo Quick & Easy fonallal (és 6-os tűvel) készítettem a már említett takarómat és nagyon szerettem vele dolgozni.

takaro

Negyedik lépés: Horgolótű kiválasztása

Horgoláskor általában a választott fonalhoz illő tűt kell választani, azonban takaró horgolás esetén, a tapasztalataim alapján célszerű 1-2 mérettel nagyobb horgolótűvel dolgozni. 

Ez azért fontos, hogy az elkészült darabnak legyen lágy esése, ahogy egy plédnek kell lennie, tehát ne legyen merev. Ha pont akkora méretet választasz, elképzelhető, hogy egy merev anyagot kapsz végeredményül.

Ötödik lépés: Próbahorgolás

Miután kiválasztottad a fonalat, mindképpen csinálj 20×20 cm-es próbahorgolásokat. Azt ajánlom egyből kétféle méretben készíts horgolás próbát. Az egyikhez használj 1 mérettel nagyobb horgolótűt, a másikhoz pedig 2 mérettel nagyobbat, mint ami a fonalcímkén látható.

A próbahorgolásokból látni fogod melyik a megfelelő méretű tű számodra és így már ki is tudod nagyjából számolni hány gombolyag fonal szükséges a takaródhoz.

Hatodik lépés: Fonalmennyiség és kezdősor kiszámítása

Most, hogy kész a próba a választott horgolás mintával, megvan a fonal típusa és a hozzá való horgolótű, számoljuk ki mennyi fonalra van szükséged a kívánt mérethez.

Mérd le pontosan hány gramm lett a próbahorgolás és a megmaradt gombolyag súlyát. Én erre egy sima konyhamérleget szoktam használni.

Számold meg hány horgolt szemed van a 20×20 cm-es kocka közepén 10 cm szélességben. Ezután hármas szabállyal számold ki a választott mérethez képest a kezdő láncszemsor számát.

Ha például 10 cm-en van 12 horgolt pálca, akkor 80 cm kívánt szélesség esetén 96 szemmel kell majd kezdeni, illetve ehhez még hozzá kell számolni a fordulószemeket. A fordulószemekről itt olvashatsz kicsit bővebben.

Ezután az adott minta magassága szerint hasonlóan számold ki, hogy körülbelül hány sort kell majd horgolnod.

Ha például 10 cm-es magasságban van 5 sorod és a kívánt hosszúság 100 cm, akkor 50 sort kell majd horgolnod.

A két méret alapján meg tudod állapítani nagyjából hányszor fér bele a próba a kíván méretbe, így felszorzod a számolt súllyal és végül megkapod a kész méret súlyát is.

Így már fogod tudni hány gombolyag fonalat kell vásárolnod a takaródhoz. Persze érdemes kicsit többet venni, hogy a szegély is beleférjen a kalkulációba.

Hetedik lépés: Szegélyhorgolás

Ennél a lépésnél elkészült a takaró, gyönyörű lett és nem győzöd csodálni.

Ahhoz, hogy még tartósabb, egységesebb és szimmetrikusabb kinézetet adj az alkotásodnak, szükséged lesz egy szegélyre. Itt is ajánlom az egyszerűség elvét, a legalapvetőbb pálcát, a rövidpálcát. Ebből elég lehet egy sor körben horgolva, ami elég tartást fog biztosítani a horgolt takarónak.

Remélem segített Neked ez a 7 lépés és készen állsz meghorgolni életed első horgolt takaróját! 

Leírva mindig nehezebbnek tűnik a feladat, de a gyakorlatban mindig öröm az alkotás. 

Ha hasznosnak találod ezt a bejegyzést, kérlek oszd meg barátaiddal is! 

Megosztom a cikket!